Archiwa

Wpisy z tagiem ‘turystyka’

Informacje dla turystów

1. Szlaki do turystyki pieszej w parku przystosowane są również do uprawiania turystyki rowerowej. W wypadku braku własnego roweru można skorzystać z usług wypożyczalni funkcjonujących w miastach na terenie parku.
2. W okresie sezonu letniego istnieje możliwość skorzystania z opcji żeglugi po jeziorze Łebsko.
3. Kąpiele i rekreacja w wodach Słowińskiego Parku Narodowego jest dozwolone tylko i wyłącznie na wyznaczonych akwenach.
4. Do parku można wprowadzać psy jednak muszą być one zabezpieczone smyczą oraz kagańcem i nie mogą wchodzić na teren plaż. Nie dotyczy to psów przewodników.
5. W parku obowiązuje zakaz poruszania się środkami transportu kołowego oraz zatrzymywania się w miejscach do tego nie wyznaczonych.
6. Wstęp do parku oraz parkingi w okresie letnim są płatne
7. Fotografowanie i filmowanie w celach prywatnych dozwolone jest bez ograniczeń.
8. Park nie udostępnia własnej bazy noclegowej, jednak w jego okolicy można bez problemu znaleźć miejsce do spędzenia nocy.

Atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego

Po za wydmami, o których było w poprzednim poście, w Słowińskim Parku Narodowym możemy skorzystać z wielu innych atrakcji.
Do wyboru mamy jeszcze zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Smołdzinie, jednak ta opcja obejmuje tylko sezon turystyczny.
W Łebie warto zwrócić uwagę na architekturę pochodzącą z XIX i XX wieku, której najstarszym obiektem są ruiny kościoła św. Mikołaja. Za perełkę budownictwa uważa się zameczek umiejscowiony nad samym morzem – aktualny hotel “Neptun”.
W miejscowości Rowy możemy zobaczyć kościół z polowy lat XIX wieku wybudowany z głazów polodowcowych oraz cmentarz, na którym pochowani są marynarze z rozbitych statków.
W Smołdzinie po za wspomnianym wcześniej muzeum jest jeszcze kilka miejsc godnych zainteresowania. Jest to np. góra Rowokół, budynek dworski z XIX wieku, w którym aktualnie mieści się urząd pocztowy oraz budynek kościoła z XVII wieku.
W Klukach mamy skansen w 1963 roku, który umożliwia poznanie kultury Słowińców, ludności zamieszkującej niegdyś nad jeziorem Grodno i Łebsko.
Otwarta dla zwiedzających jest Latarnia Morska Czołpino, która położona jest na najwyższej zalesionej wydmie Czołpino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Jako, że jest to wiele różnych obiektów, przydatny tutaj może być przewodnik. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się aplikacja mobilnaSłowiński Park Narodowy“. Jest to połączenie przewodnika w formie aplikacji i tabliczek informacyjnych, który po zeskanowaniu kodu QR umożliwia użytkownikowi pozyskanie informacji o parku.