Archiwa

Wpisy z tagiem ‘morze bałtyckie’

Ruchome wydmy

Do jednej z głównych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego należą ruchome wydmy, które rozciągają się pomiędzy Ustką, a Łebą. To właśnie one nadają okolicy prawdziwie afrykańskie klimat.
Wydmy powstają z piasku, który woda wyrzuca na brzeg. Pod wpływem słońca piasek jest suszony, a silny wiatr przenosi go w głąb lądu. W dalszym ciągu pod wpływem wiatru, wydmy przesuwają się w kierunku wschodnim i południowo wschodnim z ogromną siła, zasypując wszystko co napotkają na swojej drodze.
W jałowym otoczeniu piasku od początku próbują osiedlić się rośliny, w pierwszej kolejności opanowując dolne partie wzniesień.
Biały kolor piasku zapewnia, unikatowy w Europie, pustynny krajobraz.
Jest to zjawisko godne uwagi, dlatego odwiedzając Słowiński Park Narodowy warto wybrać się na spacer pięciokilometrowym szlakiem wydmowym.

Słowiński Park Narodowy – ogólnie

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce. Umiejscowiony jest na środkowym wybrzeżu Bałtyku, między Łebą a Rowami. Symbolem Parku jest mewa srebrzysta. W 1995 roku ten unikalny obszar z wędrującymi wydmami został uznany za Światowy Rezerwat Biosfery. Został również objęty międzynarodowa konwencją RAMSAR dotyczącą ochrony siedlisk ptaków wodnych i błotnych.

Krajobraz parku ukształtował lądolód skandynawski i wpływ Morza Bałtyckiego. Na środkowej części Mierzei Łebskiej, znajdują się wydmy ruchome rozciagające się na ok 500 ha powierzchni i dochodzące do wysokości 45 m n.p.m. Pomiędzy wydmami znajdują się różne zagłębienia. Można w nich spotkać początkowe procesy sukcesji roślin i zwierząt bądź trafić na rozwodniony piasek, który tworzy zapadliska. Dla kontrasku z pustynnym krajobrazem wydm zestawione są przybrzeżne jeziora zajmujące ponad 50 % powierzchni parku: Łebsko, Gardno, Dołgie Małe, Dołgie Wielkie wraz z przyjeziornymi torfowiskami i bagnami.

Wydmy w dużej części pokryte są przez lasy. Najbardziej charakterystyczny jest bór bażynowy z bagnem zwyczajnym, wrzoścem bagiennym i borówką w runie. Lasy mieszane można napotkać na wzgórzach morenowych otaczających park od południa. Niektóre obszary wydmowe zajęte są przez murawy napiaskowe oraz wrzosowiska.