Archiwa

Wpisy z tagiem ‘województwo pomorskie’

Łeba

Łeba miasto w położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim przy ujściu rzeki Łeby do morza. Jest to jedna z piękniejszych miejscowości wypoczynkowych, w której umiejscowiony jest Słowiński Park Narodowy. Jednak po za parkiem i ruchomymi wydmami w Łebie czeka na nas wiele innych atrakcji.
Swoją popularność Łeba zawdzięcza unikalnemu mikroklimatowi oraz swoim naturalnym walorom, dzięki którym stanowi świetne miejsce na aktywny wypoczynek. Szerokie plaże, czysty piasek oraz wiele atrakcji przybrzeżnych są dodatkowym atutem tego miasta.
Po za sezonem letnim miasto z turystycznego przeradza się w uzdrowisko. Podwyższona zawartość jodu i soli sprzyja leczeniu przewlekłych chorób oraz problemów z obniżenie odporności.
Z zwiedzaniem Słowińskiego Parku Narodowego można połączyć rejsy po jeziorze Łebsko, będzie to ciekawa forma przedostania się do skansenu w Klukach czy do Muzeum Wyrzutni Rakiet.
Jest to również miasto pełniące ważną rolę kulturową, odbywają się tu liczne koncerty, festyny czy wydarzenia sportowe.
Łeba to świetne miejsce na rodzinny wypad. Znajdują się tu popularne parki rozrywki – park z dinozaurami w stylu Flinstonów oraz w pobliskim Sarbsku fokarium oraz oceanarium prehistoryczne.

Słowiński Park Narodowy – ogólnie

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce. Umiejscowiony jest na środkowym wybrzeżu Bałtyku, między Łebą a Rowami. Symbolem Parku jest mewa srebrzysta. W 1995 roku ten unikalny obszar z wędrującymi wydmami został uznany za Światowy Rezerwat Biosfery. Został również objęty międzynarodowa konwencją RAMSAR dotyczącą ochrony siedlisk ptaków wodnych i błotnych.

Krajobraz parku ukształtował lądolód skandynawski i wpływ Morza Bałtyckiego. Na środkowej części Mierzei Łebskiej, znajdują się wydmy ruchome rozciagające się na ok 500 ha powierzchni i dochodzące do wysokości 45 m n.p.m. Pomiędzy wydmami znajdują się różne zagłębienia. Można w nich spotkać początkowe procesy sukcesji roślin i zwierząt bądź trafić na rozwodniony piasek, który tworzy zapadliska. Dla kontrasku z pustynnym krajobrazem wydm zestawione są przybrzeżne jeziora zajmujące ponad 50 % powierzchni parku: Łebsko, Gardno, Dołgie Małe, Dołgie Wielkie wraz z przyjeziornymi torfowiskami i bagnami.

Wydmy w dużej części pokryte są przez lasy. Najbardziej charakterystyczny jest bór bażynowy z bagnem zwyczajnym, wrzoścem bagiennym i borówką w runie. Lasy mieszane można napotkać na wzgórzach morenowych otaczających park od południa. Niektóre obszary wydmowe zajęte są przez murawy napiaskowe oraz wrzosowiska.